Kültürel Mekanlar

Hamurpet (Akdoğan) Gölü 

Büyük Hamurpet Gölü, Varto İlçesi'nin kuzeybatısında Hamurpet Dağları'nın batısında yer alır. 2149 Rakımda ve 21 metre derinliğindedir. Gölün her tarafı dik kayalarla çevrilidir. Derinliği küçük göle nazaran daha az olduğundan yeşil renktedir. Kaynak ve kar suları ile beslenir. Kış aylarında donar, su seviyesi tüm yıl boyunca pek değişmez. Gölde bol miktarda aynalısazan balığı ile ördek, kaz, turna ve kunduz da bulunmaktadır. Gölün bulunduğu alan volkanik özellikler taşımaktadır. Fazla olan suyu yakınından geçen İskender Çayı'na boşaltır.

Küçük Hamurpet Gölü ise Büyük Hamurpet Gölü'nün güneyinde ve 2173 rakımda küçük dairesel bir yapısı vardır. 47 metre derinliğinde olduğundan mavi bir görünüme sahiptir. Dipten Büyük Hamurpet’e akıntısı bulunmaktadır.

 

Künav Mağarası

3 km uzunluğunda olup tavan yüksekliği yer yer 35 m civarında ve iki kattan oluşmakta alt kattan nehir büyüklüğünde su geçmektedir. İlk çağlarda yerleşim yeri olarakta kullanıldığına dair izlere raslanılmaktadır.

"Kunav Mağarası doğal tünellerin, doğal köprülerin, travertenlerin oluştuğu ve devam ettiği bir mağara. Aynı zamanda mağaranın giriş kısmında derin bir kanyon da yer alıyor. Kanyonlarla birlikte suyun çıktığı ve 'düden' olarak ifade edebileceğiz bir yapı da var. Doğal ve tabiat varlığı olarak koruma altına alınması gereken yerlerden biri. Burası süreç içerisinde turizme açılırsa bölgede büyük bir canlılık olacağına inanıyorum. Mağara, içerisinde iki büyük salon, galeriler ve tünellerin olduğu oldukça büyük bir yapı.

"Mağara, saklı bir cennet köşesi"

Tüm doğaseverleri mağarayı görmeye davet ediyoruz, "Güvenlik acısından son derece güvenli, tedirginlik yaşamadan gelebilirler. Mağara, derin bir kanyonun içinde saklı bir cennet köşesi. Herkesin burayı görmesinde fayda var."

 

Kayalıdere Ören Yeri

Varto Kayalıdere Ören Yeri,İlçemize  20 kilometre uzaklıkta kalmaktadır. Buraya ilk yerleşenler Urartulardır. Kayalıkaya Köyü sınırlarındadır. Burada yapılan kazılarda tapınak, şarap mahzeni, mezar ve benzeri kalıntılara rastlanmıştır.

Urartu Kralı, II. Sarduri devrinde M.Ö.764-735 yılından günümüze kadar varlığını korumuştur. Avlusunda taş döşemeli tapınak bulunmaktadır. M.Ö.VII yüzyılına ait tunç aslan heykeli, tunç iğneler, aslan, ok başları bulunmuştur. Buradaki bütün eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Varto’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Tarihi yerlerin yanı sıra Varto’nun eşsiz doğa manzarasına sahip yaylarında da çadır kampı yaparak huzurlu ve güzel bir tatil yapabilirsiniz.